News

Autumn Flower Show

By Corowa Free Press

On Sunday, March 17 the Rutherglen and District Garden Club held its 30th Annual Autumn Flower Show incorporating the Victorian Autumn Country Rose Championship.  

The club would like to thank all the exhibitors including own members, guest exhibitors and a lot of first time exhibitors.  

Three entries in the Victorian Autumn Country Rose Championship together with a large number of other roses gave the rose judge a very difficult task, all of the entries were high quality and contributed to a spectacular display.  

Other exhibitors provided wonderful and varied array of flowers, pot plants, floral art, children’s entries, fruit and vegetables, photographs and craft.  

The club members contributed to a well-stocked trading table.  

Delicious afternoon tea was enjoyed by all.  

The club would like to thank everyone who supported the show by attending on Sunday and by buying raffle tickets, the Show Committee who work tirelessly for such a long time to put on the show and all the volunteers who made the day possible and enjoyable for all.  

This year’s winners are:

Victorian Autumn Country Rose Championship and the Joyce Williams Memorial Trophy for Champion Rose – Bill Redford.

The Rose Society Victoria Bronze Medal for Best Exhibit – Roses and the Peoples Choice Award – Alan Coatsworth.

David Honybun Encouragement Award for Best Novice Exhibit – Roses and the Marg Wilson. Encouragement Award for most successful Novice exhibitor – Max Rolls.

The Club’s trophy for Champion Dahlia – Pam Smith.

The Cyril Lewis Memorial Trophy for Best Cut Flower and the Club’s Award for Best Exhibit – Photography – Min Hamdorf.

A special award contributed in memory of Joyce Williams for Best Novice Exhibit Cut Flowers – Deb Robinson.

Frank McPherson Trophy for Best Container Plant – Wendy Dutton.

Club’s trophy for Best Fruit/Vegetables – Sandra Buckles.

Club’s trophy for Best Exhibit – Floral Art and the Runner Up to Best Exhibit – Floral Art - Esme Saxon.

Club’s award for Best Exhibit – Art and Craft – Pauline Nixon.

The Peggy Chambers Trophy for most successful club exhibitor – Herman Fransen.

Club’s Best Exhibit for children/youth and the Betty Holmes Trophy for Most Successful Exhibitor – Children – Maddelyn Fletcher.

Raffle prize winners were John Thorne, Marie Tomilson, Anne Peterson, Shirley Stones and Herman Fransen.